Carinotetraodon travancoricus (Pigme Puffer) Pigme Puffer

  • 20/11/2017 04:57:15

  • 13/11/2017 22:40:10

  • 17/01/2018 16:52:42

  • 17/01/2018 16:52:42

  • 13/11/2017 22:40:10

  • 20/11/2017 04:57:15

  • 20/11/2017 04:57:15

  • 20/11/2017 04:57:15

Açıklama:

İşte gerçek bir nano balığı. 2.5cm'e kadar büyüyen gerçek bir tatlı su pufferı. Kuru yem hatta dondurulmuş yem bile yemiyor. Sadece su piresi, salyangoz ve artemia yiyor. Oldukça hareketli meraklı bir canlı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/131120172236401.jpg[/IMG]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=Kew7Ni9XlK0[/VID]
YORUM YAZ
Profil resmi
SaRCoPhiLiuS - 22:42
Ali, bu da mı Trend Akvaryum'dan? [:iyi:]
Profil resmi
bjkalley - 22:46
Yok bu Serkan abi'den. Adist.
Profil resmi
SaRCoPhiLiuS - 22:47
Serkan Çetinkol'dan ? Bizim Edirneli, Batuhan abi ile güzel işler çıkarıyorlar.
Profil resmi
ProoF2834 - 23:03
Bu balıktan nerden bulabilirim ?
Profil resmi
SaRCoPhiLiuS - 23:07
Forumumuzun eski yöneticilerinin açtığı bir mekan ADist. Link: [URL]https://www.facebook.com/AdistEditor/[/URL]

Baya baya reklam yaptım yahu [:)))] Ama gurur da duyuyorum.[:iyi:][EDIT]SaRCoPhiLiuS,2017-11-13 23:07:57[/EDIT]
Profil resmi
bjkalley - 23:08
Bir hobici Hollanda'dan almış getirmiş, yurtdışına taşınırken de serkan abi'ye bırakmış. Tek balıktı, geçen haftasonu aldım. Umarım ithalatçılar listelerinde yazarlar da, hepimiz bol bol alabiliriz, ben de 5-6 bireylik koloni yapıp üretmeyi denerim. Üretilebiliyormuş, killifishler gibi az az sık sık moss'un içine yumurtluyorlarmış ama tabi 1 tane var şimdilik.
Profil resmi
ProoF2834 - 23:20
Valla hocam tuzlu su olan için vardı bi ara bi sitede link vermim reklam olmasın ama bana tatlı suda yaşayandan lazımdı almadım. Bu balıktan bulursam almak istiyorum :)
Profil resmi
Marshal - 23:21
Boyutu ufak ama izlemesi epey keyifli bir balik gibi duruyor. Iyi denk gelmis, keske boyle baliklar yaygin olsa ulkemizde.
Profil resmi
gokselozardali - 23:27
[QUOTE=bjkalley]Bir hobici Hollanda'dan almış getirmiş, yurtdışına taşınırken de serkan abi'ye bırakmış. Tek balıktı, geçen haftasonu aldım. Umarım ithalatçılar listelerinde yazarlar da, hepimiz bol bol alabiliriz, ben de 5-6 bireylik koloni yapıp üretmeyi denerim. Üretilebiliyormuş, killifishler gibi az az sık sık moss'un içine yumurtluyorlarmış ama tabi 1 tane var şimdilik.[/QUOTE]

Bir kaç hafta önce ararken heyecanla bir yerde bu ufaklık sanıp emin olmak için size sormuştum. Bu türü bulamayınca ember tetrayı tercih ettim ama konuyu görünce yine heves yaptım. Hayatımın bir döneminde mutlaka bakacağım bu ufaklıklardan. :)
Profil resmi
tarquinnn - 23:58
Yıllar önce Calvus Akvaryum - Erkan Yavuz'la getirmiştik. Küçük hacimli bitkili akvaryumlar için ideal bir tür. Çok sevimli ama olağan puffer sertliğine de sahip. Son derece zararsız görünmesine ve genelde yavaş hareket etmesine karşın yaklaşabildiği balıkların kuyruk ve yüzgeçlerinden, hatta gövdelerinden ısırıklar alabiliyor. Karma akvaryumlar için uygun değil yani. Bir diğer sorun da beslenmesi.. Özellikle kalabalık akvaryumlarda dünyanın artemiasını yediği halde zayıflamayı beceren saçma sapan bir metabolizması var. Adi salyangoz, su piresi veya grindal gibi canlı yem stoğu bu noktada fayda sağlayabilir. Belki biraz uğraştırır ama zamanla dondurulmuş yemlere de alışabileceğini sanıyorum.

İthalat listelerinde sıklıkla yer alıyor ve aslında fiyatı da makul. Ancak küçük boyutları sebebiyle sipariş edilebilecek torba adetleri yüksek. Su şartlarına karşı çok toleranslı değil, yeni tanka adapte olması bir çok türe göre daha zor. Beslenme konusu da devreye girdiğinde malesef ticari anlamda biraz dezavantajlı bir seçenek konumunda.
Profil resmi
GokturkEkinci - 18:47
Demek alan sizdiniz 😊
Profil resmi
bjkalley - 18:54
Hem de daha dükkana bile girmeden, fotoğrafını bile görmeden [:cool:]
Profil resmi
metehan123 - 19:20
Fahaka puffer ile arasindaki fark nedir
Profil resmi
SaRCoPhiLiuS - 19:47
[QUOTE=bjkalley]Hem de daha dükkana bile girmeden, fotoğrafını bile görmeden [:cool:][/QUOTE]

Ali tehlikelidir, her şey yapabilir. [:)))]
Profil resmi
sina cen - 19:48
Eminönü ne arada geliyor ben almıştım ama uzun süre yaşatamadım.
Profil resmi
bjkalley - 19:48
[QUOTE=metehan123]Fahaka puffer ile arasindaki fark nedir[/QUOTE]

Fahaka 43 cm oluyor
Pigme 3 cm
Profil resmi
SaRCoPhiLiuS - 19:51
[QUOTE=sina cen]Eminönü ne arada geliyor ben almıştım ama uzun süre yaşatamadım. [/QUOTE]

Bahsettiğiniz muhtemelen fahaka'dır. [;)]
Profil resmi
izzettanju - 20:21
[QUOTE=tarquinnn]Yıllar önce Calvus Akvaryum - Erkan Yavuz'la getirmiştik. Küçük hacimli bitkili akvaryumlar için ideal bir tür. Çok sevimli ama olağan puffer sertliğine de sahip. Son derece zararsız görünmesine ve genelde yavaş hareket etmesine karşın yaklaşabildiği balıkların kuyruk ve yüzgeçlerinden, hatta gövdelerinden ısırıklar alabiliyor. Karma akvaryumlar için uygun değil yani. Bir diğer sorun da beslenmesi.. Özellikle kalabalık akvaryumlarda dünyanın artemiasını yediği halde zayıflamayı beceren saçma sapan bir metabolizması var. Adi salyangoz, su piresi veya grindal gibi canlı yem stoğu bu noktada fayda sağlayabilir. Belki biraz uğraştırır ama zamanla dondurulmuş yemlere de alışabileceğini sanıyorum.

İthalat listelerinde sıklıkla yer alıyor ve aslında fiyatı da makul. Ancak küçük boyutları sebebiyle sipariş edilebilecek torba adetleri yüksek. Su şartlarına karşı çok toleranslı değil, yeni tanka adapte olması bir çok türe göre daha zor. Beslenme konusu da devreye girdiğinde malesef ticari anlamda biraz dezavantajlı bir seçenek konumunda. [/QUOTE]

Şubat 2014'de kuru yem almadıkları için satılmayan son onüç tanesini ben almıştım. Muğla merkezden İbrahim Pilatin ile altıya yedi paylaşmıştık. Artemia çıkarmaktan yorulunca epey bir süre akvaryumcudan adi salyangoz taşımıştım, bir ara kribensis yavruları da yediler ama hiç kuru yem almadılar bendeki yedisi. Sonunda yorulup elden çıkarmıştım.
Profil resmi
Omer_MG - 23:34
Benim çok sevdiğim ve uzun zamandır aradığım bir tür. Görünce kıskandım. İthalatçılarda hiç göremeyebiliriz, bidiğim kadarı ile ithalatı yasaklanmış. Yanlış biliyor da olabilirim.
Profil resmi
Ubasci - 00:33
Maşallah çok güzel görünüyor. [:nazar:]
Video’yu defalarca seyretmek zorunda kaldım. :-) sanırım şu anda forumdan bir çok kişi (bende dahil) bu balığın hayalini kurmaya başladı. :-)
Profil resmi
Iskarmoz - 16:07
[QUOTE=Omer_MG]Benim çok sevdiğim ve uzun zamandır aradığım bir tür. Görünce kıskandım. İthalatçılarda hiç göremeyebiliriz, bidiğim kadarı ile ithalatı yasaklanmış. Yanlış biliyor da olabilirim.[/QUOTE]

Daha Ekim ayında Almanya'da gördüm yeni geldiklerini, herhalde Asya'dan ithaldiler onlar da, yasak olduğunu sanmam daha bu ay yasaklanmadı ise.
Profil resmi
BugraKorkmaz - 16:09
Bu ufaklığı Hollanda da UTAKA akvaryumda görünce hiç tereddütsüz almıştım. Aslında 5 bireylik bir koloniydi ancak birbirlerine karşı çok sertler dolayısıyla bu küçük kaldı tek başına :)
Serkan'a bırakmıştım, oda Refet istiyor diyince dedim düşünme direk olması gerektiği yere ver :) Keza öyle sonuçlanmış çok sevindim.

Bu türle beraber 2 tanede amazon puffer almıştım oda % 100 freshwater ve inanılmaz arkadaş yanlısı. Karma tankta çok rahat beslenen ancak temini aşırı zor bir varyete.

İyi ve güzel günlerde beslemen dileği ile...
Profil resmi
Omer_MG - 18:48
[QUOTE=Iskarmoz]

Daha Ekim ayında Almanya'da gördüm yeni geldiklerini, herhalde Asya'dan ithaldiler onlar da, yasak olduğunu sanmam daha bu ay yasaklanmadı ise.[/QUOTE]

Ben burada bir ithalatçıya sormuştum, o yasak ithalatı demişti. Yeni değil, epey olmuştu. Demek ki yanlış biliyormuş oda. Almanya'dan getirme imkanın olur mu?
Profil resmi
arapaima - 18:52
Türkiye de satılan puffer'lerin yüzde 95'i green spotted puffer'dir acı su ister. Fahaka benim bildiğim sadece kadıköy'de akvaryumist'te var, Rasim bey getiriyor ara ara. Ben de oradan almıştım. Trend akvaryum da dragon(humpback) puffer var ama çok tuzlu fiyatları. Pigme (dwarf) puffer görürsem bir yerde ben de istiyorum. Fahaka ile farkına gelince bir tanesi en büyük 2. tatlısu puffer'i ve de en saldırgan 2 türden biri, pigme puffer da en küçüklerden biri.
Profil resmi
M.MertKayış - 19:23
Gerçekten çok sevdiğim bir tür,sağlıcakla besleyin[:nazar:]40 litrelik bol bitkili bir akvaryumda kaç tane besleyebilirim ?
Profil resmi
Iskarmoz - 19:31
[QUOTE=Omer_MG]

Ben burada bir ithalatçıya sormuştum, o yasak ithalatı demişti. Yeni değil, epey olmuştu. Demek ki yanlış biliyormuş oda. Almanya'dan getirme imkanın olur mu?[/QUOTE]

Türkiye'ye gelirken akvaryumcuda olursa alabilirim ama henüz bir geliş planım yok. Umarım denk gelir.
Profil resmi
bjkalley - 04:57
Alıştıkça daha çok önde dolanıyor ben de foto çekebiliyorum. Net olmasa da şaşı olarak su piresine baktığı pozu ekledim. Bayağı tatlı kerata

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/201120170456271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/201120170456301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/201120170456321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/201120170456361.jpg[/IMG]
Profil resmi
RIZAKYNK - 15:27
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim aranızda olmak bilgilerinizden yararlanmak harika.
Asıl yazma nedenim sizlere forumda baya puffer seven arkadaşlarımız var ve bulamamaktam şikayetçi sanırım Samsun da yaklaşık 12tane alışveriş yaptım petshop da mevcut isteyen olursa irtibat numarası verebilirim sizlere 25tlden satıyordu biraz abarti geldiği için almak istemedim o yüzden.
Profil resmi
oceanmist - 22:16
Çok tatlı, maşallah.

Canlılarım